YENİ DÜNYALARDA ----> HAYAL İLE BİLİMİN BULUŞTUĞU YER...

... Sadece Bilimkurgu ...


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Bilimkurgunun tanımı

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Bilimkurgunun tanımı Bir C.tesi 29 Eyl. 2007, 22:19

SUNBAE

avatar
Admin
Bilimkurgu nedir?

Aslına bakarsanız bilimkurgunun tanımı herkese göre farklıdır. Kimisi tamamen "hayal ürünü" olarak görür, kimisi "bilimsel verilerden, gelişmelerden yola çıkılarak gelecekte olması muhtemel bir toplum veya uygarlık yapısı" olarak değerlendirir.
Bana göre ise forumun başlığı herşeyi açıklıyor. Bence bilimkurgu "HAYAL İLE BİLİMİN BULUŞTUĞU YER." dir.

Fazla ayrıntıya girmeye gerek yok. En basitinden bir örnek verecek olursak Jules Verne'nin ilk bahsettiği "denizaltı" aracı, o zamanlar belki bir hayal ürünüydü ama kısa bir süre sonra denizaltılar savaşlarda görüldü. Bir başka örnek olarak ise 70'li yıllarda televizyonlarda gösterilen "UZAY YOLU" dizisini gösterebiliriz. Dizideki oyuncuların ellerinde gördüğümüz haberleşme cihazları günümüzde gerçek olmadı mı?
Ya çılgın biliminsanlarının laboratuvarlarda ürettiği garip hayvanlar, kopya insanlar vs.. artık günümüzdeki gen mühendisliğindeki gelişmeler dikkate alındığında olmayacak bir şey değil.
Bilimkurgu eserlerindeki -şu an için gerçekleşmesi mümkün olmayan bazı durumlar dışındaki- bir çok öngörü veya hayal ürünü şeyler gerçekleşmeye başlamıştır.

Bilimkurgu ve bilim birbirini tamamlayan parçalardır. Bir taraftan bilimkurguda hayal edilenler bilim tarafından gerçekleştirilirken, diğer yandan bilimsel çalışmalar, buluşlar, gelişmeler bilimkurguda kullanılmaktadır.

Kısaca bilimkurgu "HAYAL İLE BİLİMİN BULUŞTUĞU YER" dir.

Kullanıcı profilini gör http://yenidunyalarda.yetkin-forum.com

2 Geri: Bilimkurgunun tanımı Bir Perş. 16 Mayıs 2013, 20:58

Bilimkurgu nedir ? diyenlere bilim kurgu izleyin ve okuyun derim . Anlamayan anlamaz , anlayan usta olur okur ve yazar. Veya hayran olur ve daha fazla ister. What a Face

Kullanıcı profilini gör http://www.bilimkurgukulubu.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz